Isınma Ücretleri
(3) Merkezî ısıtma sistemlerinin ısı giderleri aşağıdaki hesaplamalara göre paylaştırılır.

ÖRNEK HESAPLAMA
4 Daireli bir Bina düşünelim :
1. daire : 110 m2, 120 kWh
2. daire : 110 m2, 80 kWh
3. daire : 140 m2, 100 kWh
4. daire : 140 m2, 200 kWh
Binaya bu ay toplam 1.800 TL doğalgaz faturası geldiğini düşünelim. 1.800 TL gelen fatura, daire sakinlerine nasıl pay edilir?
1.800 TL faturanın %30’u olan 540 TL, ortak kullanım gideri olarak daire sakinlerine, dairelerinin alanlarına göre paylaştırılır:
Toplam alan = 110 m2 + 110 m2 + 140 m21 + 140 m2 = 500 m2
m2 başına düşen pay = 540 TL / 500 m2 = 1,08 TL/m2
Herbir daire sakinine, ortak kullanım giderlerden dolayı aşağıdaki şekilde pay düşer.
1. daire 110 m2 = 110 x 1,08 = 118,80 TL
2. daire 110 m2 = 110 x 1,08 = 118,80 TL
3. daire 140 m2 = 140 x 1,08 = 151,20 TL
4. daire 140 m2 = 140 x 1,08 = 151,20 TL
1.800 TL’nin %70’i olan 1.260 TL, daire sakinlerine kalorimetreden gelen toplam harcanan enerji miktarlarına göre paylaştırılır:
Toplam tüketilen enerji = 120 kWh + 80 kWh + 100 kWh + 200 kWh = 500 kWh
1 kWh başına düşen pay = 1.260 TL / 500 kWh = 2,52 TL/kWh
Herbir daire sakinine, harcadığı enerji miktarına göre, paylarına düşen TL miktarı hesaplanır.
1. daire 120 kWh = 120 x 2,52 = 302,40 TL
2. daire 80 kWh = 80 x 2,52 = 201,60 TL
3. daire 100 kWh = 100 x 2,52 = 252,00 TL
4. daire 200 kWh = 200 x 2,52 = 504,00 TL
Ve ortak giderden düşen pay eklenerek fatura edilir.
1. daire = 302,40 TL + 118,80 TL = 421,20 TL
2. daire = 201,60 TL + 118,80 TL = 320,40 TL
3. daire = 252,00 TL + 151,20 TL = 403,20 TL
4. daire = 504,00 TL + 151,20 TL = 655,20 TL